• شیراز. خیابان وکلا. نبش کوچه سوم. ساختمان ستاوند ۱
 • ID : Draysan.pirmoradi
 • drpirmoradidds@gmail.com
 • 09170013859

لمینت سرامیکی

طراحی لبخندی زیبا با لمینتهای سرامیکی

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی، لامینت دندانی یا پرسلن ونیر نیز نامیده می شود. لایه نازکی از سرامیک که بر روی دندان قرار داده می شود. ضخامت این لایه نازک بین 0.5 و 0.6 میلیمتر است (البته امروزه در ضخامت های بسیار کم حدود 0.2 الی 0.3 نیز ساخته می شوند). لمینتهای سرامیکی (ونیرهای سرامیکی) جهت بهبود ظاهر دندان یعنی بهبود وضعیت شکل، رنگ، فرم، پوزیشن دندان (درقوس فکی) مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین درمواردی که دندان بدرنگی دارند، ساییده شده اند، تا حدی کج وکوله یا فاصله بین دندان وجود داشته باشد و .... گزینه درمانی مناسبی است.

هدف اصلی و موارد اصلی لمینتهای سرامیکی

 • هدف اصلی ونیرهای سرامیکی صرفا تامین مسائل زیبایی نیست.
 • در مواردی که دندانها پوسیدگی های متعدد بین دندانی دارند استفاده از کاپوزیت باعث تسریع روند پوسیدگی می شود و استفاده از لمینت های سرامیکی گزینه درمانی برای توقف روند پوسیدگی است.
 • درمواردی که دندانها ساییده شده است نیز گزینه درمانی مناسبی است. علاوه بر اصلاح شکل دندان ها، مانع از پیشرفت ساییدگی و صدمه بیشتر به بافت دندان ها شود.
 • درست است که پرسلن ها ذاتا شکننده اند درصورتی که به زمین برخورد کنند و یا خم شوند. اما وقتی که بصورت صحیح و اصولی به یک زیرساخت محکم (دندان) چسبانده (باند) شوند، بوسیله دندان ساپورت می شوند و مانع از بروز خصوصیات شکننده پرسلن می شود. دراین شرایط حداقل خم شدگی برای لامینت اتفاق می افتد نیروها توسط قسمت پشتی دندان که تحت پوشش لمینت نیست به ریشه دندان منتقل می شود.
 • سرامیک به نوبه خود بسیار محکم است (شیشه گونه) طبیعت سرامیک ها از یک ساختار بادوام و پایا ساخته شده است. این خاصیت ذاتی سرامیکها باعث ماندگاری و دوام آنها روی سطوحی که قرار می گیرند می شود.

نسل جدید لمینتهای سرامیکی (لومینیرز)

لومینیرزها، نسل جدید لمینتهای سرامیکی می باشد. هدف از طراحی لومینیرزهای سرامیکی این است که به شما یک لبخند زیبا را به سادگی و بدون درد تحویل دهند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی بیش از سی سال در زمینه سرامیک های دندانپزشکی شما می توانید لبخندی را که همیشه خواستار آن هستید در یک زمان کوتاه و بسیار راحت تر از آنچه که تصور می کنید به دست آورید.

لومینیرزهای سرامیکی، در یک ضخامت بسیار نازک حدود 0.2 میلیمتر نازک تر از ضخامت معمول لمینت دندانی که بین 0.5 - 0.6 میلیمتر هستند به صورت دیجیتالی طراحی می شوند. ضخامت این سرامیک ها با لنز چشممقایسه می شوند و شفاف و شیشه ای هستند. برای ایجاد یک لبخند ایده آل و زیبا بدون ایجاد این حس که فک یا دندان های شما جلو آمده است. در این روش آماده سازی بسیار جزئی دندان، یا به اصطلاح بدون تراش نیاز است بنابراین کل ساختار دندان حفظ می شود.

مزایای لمینتهای سرامیکی چیست؟

سه خصوصیت منحصربه فرد برای لمینتهای سرامیکی وجود دارد:

 • قراردادن لمینتهای سرامیکی یک پروسه غیرتهاجمی است. وقتی که لایه نازک لمینتهای سرامیکی را در مقایسه با روکشهای دندانی مقایسه میکنیم، آماده سازی وتراش دندان به نسبت بسیار کمتر است.
 • خصوصیات سطحی مشابه مینای دندان: یکی از مواردی که باعث بی نظیر شدن لمینت و لومینیر می شود انعکاس نور و خصوصیات نوری مشابه آن مانند مینای دندان است.
 • قراردادن لامنیت های سرامیکی باعث تقویت نسج و بافت دندان می شود. وقتی لامینت های سرامیکی در این ضخامت کم را با روکش های تمام سرامیکی مقایسه می کنیم. درست است که هردو خصوصیات نوری و رنگی مشابه و زیبایی را ارایه می دهند. ولی نکته جالب اینست که لایه نازک سرامیکی که روی دندان قرار می گیرد به همان نسبت روکش دندانی که کل نسج را فراگرفته توانایی محافظت از بافت دندان را دارد.

چگونه لمینتهای سرامیکی بر روی نسج دندان قرار داده می شود؟

متدی که پرسلن ونیرها به نسج دندان می چسبند فقط و فقط با پیشرفت علم در زمینه مواد باندینگها و چسباننده به نسج دندان می باشد. با پیشرفت در این زمینه از مواد همرنگ باکیفیت استفاده می شود که باند و استحکام خیلی قوی بین لمینت سرامیکی و دندان را فراهم می کنند. درحقیقت بعنوان تکنیک ساندویچ لایه سمان(چسب) بین ونیر سرامیکی و دندان باقی میماند و باعث میشود ونیر سرامیکی بصورت محکم روی بافت دندان باقی بماند.

 شاید با استفاده از کامپوزیت های دندانی شما نیاز باشد رژیم غذایی خاص را رعایت کنید. زیرا به واسطه خصوصیات کامپوزیت احتمال شکست آن وجود دارد. ولی با استفاده از لمینتهای سرامیکی شما هرچه دوست دارید را با اعتماد به نفس می توانید بخورید و بی آشامید. زیرا بسیار ساختار مقاومی دارند و همچنین نسبت به رنگ پذیری مقاوم هستند و نیاز به پالیش ندارند.

بسیار مقاوم

زیبا و درخشان

طول عمر بالا

سوال متداول در خصوص لمینت سرامیکی؟

یکی از سوالات متداول و اشتباهی که پرسیده می شود لمینتهای سرامیکی احتیاج به تراش دارند ولی ونیرهای کامپوزیتی احتیاج به تراش ندارد؟ این تفکر کاملا اشتباه است زیرا در متن کتاب های مرجع دندانپزشکی زیبایی، میزان آماده سازی برای لمینت سرامیکی و کامپوزیتی به یک اندازه است.
شاید خیلی از افراد را در مهمانی ها با نور black light برروی دندان هایشان دیده باشید. که دندانهایشان مانند نور فلورسنس چشمک می زند. این خصوصیات مربوط به مواد کامپوزیتی می باشد. سرامیک ها به واسطه خصوصیات ذاتی مشابه مینای دندان در همه زوایای نوری مشابه نسج دندان معمولی عمل می کند.

طول عمر لمینت دندانی چقدر است؟

طول عمری که برای لمینت دندانی گفته می شود حدود 20 سال است که حتی می تواند طول عمر بیشتر نیز داشته باشد. ممکن است بر حسب عقب نشینی لثه یا سلیقه شما برای تغییر فرم آن بعد از بیست سال آنها را تعویض کنید.

شیراز

خیابان وکلا. نبش کوچه سوم. ساختمان ستاوند ۱

تلفن کلینیک

09170013859 - 07136314541

ساعت کاری کلینیک

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00